Jakie produkty wchodzą w skład jadłospisu diety wątrobowej

Dieta wątrobowa, z racji tego, że pozwala na normalne żywienie, jedynie z wyłączeniem tłustych i niezdrowych potraw, może być zamiennikiem dotychczasowego jedzenia. Do nowego sposobu odżywiania można się szybko przyzwyczaić, a ogromnym plusem jest różnorodność zalecanych potraw.

Aby dieta wątrobowa przyniosła zamierzony cel, należy nie tylko spożywać zdrowe i niskotłuszczowe potrawy, ale także trzeba stworzyć odpowiednie proporcje spożywanych dań, a tym samym należy tak układać jadłospis, by dania zawierały odpowiednie ilości białka, tłuszczów i węglowodanów. Oto najwłaściwsza proporcja dziennej dawki żywieniowej:

Białko: Dzienna dawka białka wynosi od 65 do 90 g
Tłuszcz: Dzienna dawka tłuszczu to: od 40 do 50 g
Węglowodany: Dzienna dawka węglowodanów wynosi 345 g
Bardzo ważne jest także dostarczanie do organizmu jak największej ilości witaminy C oraz E.

produkty

Dokładna wartość powyższych składników zależy od budowy ciała danej osoby. Powinniśmy postępować zgodnie z zasadą, że białko podawane jest w ilości od 1,5 do 2 g na kilogram masy ciała, natomiast tłuszcz w ilości 0,5 do 1 g na każdy kilogram masy ciała.

Aby dieta była skuteczna, bardzo ważne jest układanie jadłospisu zgodnie ze wskazaniami. Istotne jest również wyeliminowanie z menu kilku wyjątkowo niezdrowych elementów, jak używki, zwłaszcza alkohol, czy tłuste przekąski.


Dieta wątrobowa pozwala na spożywanie produktów z każdego szczebla piramidy żywieniowej, jednak w zdrowej postaci. Oto jakie produkty z poszczególnej kategorii mogą zostać użyte w jadłospisie.

Mleko i produkty mleczne

W skład produktów, które można stosować wchodzą: niskotłuszczowe mleko, mleko odtłuszczone, maślanka, kwaśne mleko i jego pochodne, odtłuszczony jogurt, chudy twaróg, ser do 3%, kwaśna śmietana, która zawiera nie więcej niż 10% tłuszczu, mleko skondensowane o zawartości 5 lub 7% tłuszczu oraz kefir.

Produkty zbożowe i skrobiowe

Podczas diety wątrobowej zaleca się spożywanie: mąki, płatków pszennych i owsianych, ryżu, grysiku, budyniu, makaronu, płatków kukurydzianych, kiełków soi, kukurydzy, a także soczewicy

Pieczywo, mąka

Z tej grupy można spożywać: pieczywo jasne, chleb pszenny, grzanki, suchary, chleb mieszany, graham, ciasto drożdżowe, biszkopt, keks, piernik, kajzerki, chrupki kukurydziane, produkty z mąki pszennej oraz mąki pytlowej.

Słodycze

W przypadku słodyczy zaleca się spożywać: cukier, fruktozę, cukier gronowy, marmoladę galaretkę, miód pszczeli, słodzik w płynie lub w proszku.

Zupy i sosy

Osoba stosująca dietę może sobie pozwolić na: chudy rosół na mięsie, zupy owocowe przecierane, zupy warzywne, krupnik oraz sosy o niskiej zawartości tłuszczu.

Jaja

Podczas diety wątrobowej wolno spożywać białko jajek. Czasem można w niewielkich ilościach pozwolić sobie na żółtko.

Mięso i wędliny

Będąc na diecie, można jeść chude postaci mięsa, jak: cielęcina, wołowina, konina, kury, gołębie, króliki, ozorki, płuca, serca, móżdżki, wątroba, flaki cielęce. Spośród wędlin należy wybierać: chude szynki, pieczenie, peklowane mięso z puszek, polędwicę, parówki, cielęcinę i drób w galarecie oraz drobiowe wędliny.

Ziemniaki

Wolno spożywać ziemniaki w postaci puree, w mundurkach, a także kluski ziemniaczane.

Tłuszcze do smarowania, oleje

Dozwolone jest stosowanie masła, margaryny miękkiej, a także olejów roślinnych, słonecznikowych, z kiełków pszenicy, kukurydzianych, sojowy, oraz oliwy.

Ryby

Osoby stosujące dietę mogą jadać: okonie, dorsze, flądry, sole, pstrągi, szczupaki, liny, kraby, raki, tuńczyki, sandacze, morszczuki, mintaje, płastugi.

Warzywa

Z racji tego, że świeże warzywa są niskokaloryczne i zdrowe, warto je jeść w dużych ilościach. W dodatku mamy spory wybór warzyw, można bowiem spożywać: marchewkę, kalarepę, szparagi, kalafiora, szpinak, kiszoną kapustę, rzodkiew, buraki seler, pomidory, ogórki, pieczarki, zieloną sałatę, cukinię koper włoski, brokuły.

Owoce

One również są zalecane w dużych ilościach. Do najbardziej wskazanych należą: jabłka, gruszki, pomarańcze, mandarynki, grejpfruty, truskawki, maliny, jeżyny, melony, kiwi, brzoskwinie, morele.

Napoje

Podczas diety powinno się pić zdrowe soki owocowe, jak i warzywne, zbożową kawę z mlekiem, herbatę, a także niskotłuszczowe mleko.