Wady stosowania diety wątrobowej

Każda dieta, nawet ta, która na pierwszy rzut oka wydaje się mieć same zalety, posiada jakieś niedoskonałości. Tak jest i w przypadku diety wątrobowej, choć jej wada jest w zasadzie tylko jedna i w dodatku nie wynika z istoty samej diety - są to skutki uboczne, które wiążą się z nagłą zmianą nawyków żywieniowych.
Do najczęściej pojawiających się problemów należą: bóle głowy, brak apetytu, nudności, osłabienie, zmęczenie, zawroty głowy, biegunka. Są to symptomy, które mogą towarzyszyć początkowo każdej diecie. Dzieje się tak dlatego, że nasz organizm przyzwyczaił się do konkretnych posiłków i do odpowiedniej ich ilości. Zmiana jadłospisu oraz ograniczenie spożycia pokarmów mogą spowodować chwilowe zawirowania w organizmie.
Jednak z czasem organizm przyzwyczai się do nowego sposobu żywienia i nie będzie już tak gwałtownie reagował. Oczywiście powyższe skutki uboczne nie muszą się pojawić u każdego. Ich wystąpienie to sprawa indywidualna każdego organizmu, poza tym zależne jest to od tego, w jaki sposób żywiliśmy się do tej pory. Nawet jeśli padniemy ofiarą tych nieprzyjemnych objawów, nie warto rezygnować z kontynuacji zdrowego odżywiania się.
Minusem diety na samym początku jej stosowania będzie zapewne trudność w przyzwyczajeniu się do nowego jadłospisu, a w szczególności do wyeliminowania z niego rzeczy, które do tej pory spożywaliśmy, a które są zabronione, jeśli mamy problemy zdrowotne. Do takich przekąsek, które większość osób lubi najbardziej, należą chipsy frytki, orzeszki, krakersy, batoniki, napoje gazowane, a także alkohol, który jest częstym elementem większości imprez, a który wyjątkowo szkodzi naszej wątrobie. Pierwsze dni stosowania diety będą trudne ze względu na potrzebę przyzwyczajenia się do tego, że w naszym menu nie ma już tych najbardziej pożądanych łakoci. Z czasem jednak stanie się to nawykiem, który nie będzie nikomu przeszkadzał.